motylek
Ośrodek Pomocy Społecznej
w Gródku nad Dunajcem

W SZPONACH HAZARDU

Hazardowy biznes w Polsce, mimo nowelizacji ustawy ma się całkiem dobrze. Uzależnionych przybywa i będzie ich coraz więcej. Obecnie  bardzo łatwo uzależnić się od hazardu gdyż dużo łatwiej uprawia się hazard dziś niż 10-20 lat temu. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby wejść do poważnych kasyn, wystarczy dostęp do karty kredytowej, by siedząc w domu, na własnym smartfonie przegrać większe pieniądze niż zarobimy przez całe nasze życie.

Wyniki opublikowanego ostatnio raportu Najwyższej Izby Kontroli pokazują że w Polsce mamy duży problem z  nielegalnym hazardem.  W ciągu trzech ostatnich lat nałożono ponad 25 tys. kar na sumę blisko 750 mln zł na podmioty organizujące gry hazardowe bez koncesji i zezwolenia, zabezpieczono również 63 tys. nielegalnych automatów do gier.

Alarmujące dane wskazują na uwikłanie w hazard młodzieży. W ostatnich latach zwiększył się znacznie odsetek uzależnionych od hazardu nastolatków. Symptomy uzależnienia występują już u 53 % Polaków w wieku 15 plus.

Wirtualne kasyna w inny sposób  wychowują przyszłych klientów. Proponują nastolatkom darmowe gry, będące co do designu i zasad dokładnym odwzorowaniem płatnych gier hazardowych.

Raport NIK na koniec roku 2018 ukazuje że w Polsce ujawniono prawie 5 tys. nielegalnych domen internetowych wykorzystywanych do urządzania gier hazardowych. Na dzień 26 sierpnia b.r. było już w rejestrze 7140 nielegalnych domen. Właściciele domen zarabiają krocie.

Uzależnienie od hazardu jest bardzo trudne do uchwycenia. Człowieka uzależnionego od alkoholu identyfikujemy bardzo szybko, obserwując jego zachowania. Tymczasem w przypadku hazardu rodzina często bardzo długo nie wie, że ktoś bliski  jest  już uzależniony – mówi dr med. Bohdan Woronowicz, specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień  pracujący m.in. z osobami uzależnionymi od hazardu. Hazard dotyczy nie tylko ludzi bogatych ale bardzo często też biednych ludzi, którzy małą gotówką obstawiają np. gry Totalizatora Sportowego, przegrywając pieniądze potrzebne na jedzenie, czynsz czy inne konieczne opłaty. Uzależnienie od hazardu wiąże się często z przestępstwem, defraudacją cudzych pieniędzy. Spośród wszystkich uzależnień najwięcej samobójstw ma miejsce w przypadku hazardu, kiedy np. człowiek przegrywa dom, w którym mieszka z całą rodziną albo zadłuża się  tak, że spłata długu staje się niemożliwa.

Wchodzenie w hazard jest rodzajem ucieczki od siebie, niezgodą na własne Ja kogoś kto czuje się nieszczęśliwy samotny. Hazard daje zastrzyk adrenaliny, poczucie wielkiej siły w przypadku przypływu gotówki. Daję iluzję: „wkrótce będę królem świata bo przyjdzie wymarzona wygrana i wszystkie moje problemy znikną”- wyjaśnia  dziennikarz Rafał Porzeziński,  który przed dziewiętnastu laty zerwał z nałogiem. W rzeczywistości wygrane pieniądze wracają do kasyna. Hazardziści wyznają na forach internetowych: „Kasyna czasem dają ci wygrać po to, byś był wielkim przegranym”.

Osoba uzależniona od hazardu podobnie jak uzależniona od alkoholu, bardzo często nie widzi już świata wokół. Jest tak zakochana w swoim śmiertelnym wrogu, że nic innego się nie liczy poza zdobyciem pieniędzy na grę: poprzez „chwilówkę”, w skrajnym przypadkach na drodze przestępstwa. Nie liczą się łzy bliskich, miłość ukochanej, ból matki, żony, nawet własnego dziecka, nic nie jest ważne. Osoba uzależniona nie chce naszej miłości, chce naszej akceptacji, naszych pieniędzy. Aby móc rozpocząć wychodzenie z uzależnienia muszą poczuć swój własny ból, zobaczyć bilans zysków i strat z uprawiania hazardu, wykazujący, że nie ma sensu kontynuowanie tej śmiertelnej choroby. Mądrze kochać  osobę uzależnioną to pozwolić jej cierpieć. Według danych Ministerstwa Zdrowia leczeniem z powodu uzależnienia od hazardu objęto w 2015 r. – 4187 osób, w 2016 r.-3952 osoby, w 2017 r. – 3391 osób, w pierwszym półroczu 2018 r. – 2083 osób. Pacjenci niepełnoletni stanowili  od 1.1 do 1,9 %. Zmniejszająca się liczba pacjentów nie jest sukcesem: niestety większość osób uzależnionych od hazardu nie szuka pomocy – stwierdza raport NIK.

Dr Woronowicz podkreśla  iż w Polsce nie przejmujemy się problemem uzależnienia od hazardu bo na pierwszy rzut oka go nie widać. Podobnie jak jest z innymi tzw. uzależnieniami behawioralnymi (od zachowań, od czynności).

Alarmujące jest zagrożenie dzieci i młodzieży uzależnieniem nie tylko od hazardu, ale głównie od nowych technologii – smartfon, tablet, laptop, komputer, a właściwie od aplikacji i treści do których dzięki tym urządzeniom mają dostęp.

Wspomniany wyżej Rafał Porzeziński ocenia, że najlepiej dzieci ochroni budowanie relacji z rodzicami. Jesteśmy pokoleniem, które weszło w smartfonoholizm  w sposób masowy. To jeden z głównych wrogów i wylęgarnia uzależnionych od hazardu osób. Potrzebna jest obecność rodziców nie jako kontrola, ale jako towarzyszenie budzenie pasji-podkreśla.

Takie idealne rozwiązanie nie zaistnieją na masową skale przy kryzysie rodziny. Pozostaje czekać, by decydenci  podobnie jak osoby uzależnione od hazardu, zrozumieli skalę problemu. Bez tego niemożliwe jest rozpoczęcie jakiejkolwiek terapii.

mgr Małgorzata Rybska

Na podstawie  tekstu z tygodnika „Idziemy”

 

Opublikowane: 9 grudnia 2019
Autor: Krystyna Pajor

Kontakt

Ośrodek Pomocy Społecznej
Gródek nad Dunajcem 170
33-318 Gródek nad Dunajcem

Telefon/Fax (018) 440 10 96

Przydatne linki