Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania
Usługi opiekuńcze obejmują:
- usługi opiekuńcze podstawowe – pomoc w codziennych zajęciach, takich jak robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie, załatwienie spraw w urzędach, mycie, kąpanie, ubieranie, pomoc dla osób chorych, dozowanie lekarstw, prześciełanie łóżka, zapobieganie powstawaniu odleżyn i odparzeń, karmienie.
- usługi specjalistyczne świadczone dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Aby uzyskać pomoc w formie usług opiekuńczych należy zgłosić się do OPS z zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia uzasadniającym korzystanie z usług opiekuńczych i z zaleconą przez lekarza pielęgnacją. Na zaświadczeniu powinna znaleźć się także informacja jaka pomoc i na ile godzin dziennie jest potrzebna. Po zgłoszeniu pracownik socjalny z OPS odwiedza osobę oczekującą pomocy w jej mieszkaniu i przeprowadza tzw. wywiad środowiskowy, którego celem jest ustalenie położenia materialnego podopiecznego. Od wyników wywiadu zależy ustalenie wysokości, do jakiej opłaty za usługi pokrywane będą przez OPS.
O pomoc może starać się także rodzina osoby wymagającej opieki, jeśli nie jest ona w stanie zapewnić pomocy bliskiej osobie. Wysokość opłat za usługi zależy od dochodu osoby ubiegającej się o pomoc. Im większy jest ten dochód tym niższy jest udział w opłatach ponoszony przez OPS. Całość opłat za usługi ponosi OPS w przypadku osoby, której dochód (lub dochód na osobę w rodzinie) jest niższy od dochodu określonego w ustawie o pomocy społecznej (tzw. kryterium dochodowe). W innych przypadkach OPS uczestniczy częściowo w kosztach usług.
Opublikowane: 6 października 2011 Autor: Krystyna Pajor